احساس کافی نبودن و دوران مدرسه

 

به علت نظام غلط آموزشی ای که همه  ی ما در آن پرورش یافته ایم،اکثر افراد احساس و باور بدی در مورد خود پیدا کرده اند.

در این نظام آموزشی هم افرادی که به اصطلاح شاگرد تنبل بوده اند ، (که همین برچسب ها هم قسمت مهمی از این تخریب شدن های عزت نفس است) عزت نفسشان تخریب شده است و هم افرادی که به اصطلاح شاگرد زرنگ بوده اند،عزت نفسشان تخریب شده است.

افرادی که وضعیت درسیشان خوب نبوده با برچسب هایی نظیر : خنگ،احمق،کودن،هیچی نمیشی،میری معتاد میشی،فقیر میمانی و….. آنچنان از علاقه و استعداد اصلی خود دور شده اند که اصلا گمان نمیکنند که استعدادی هم داشته باشند.

در این نظام آموزشی که همه ی افراد به چشم خوب بودن یا نبودن در ریاضی و فیزیک سنجیده میشدند و هرکس که ریاضی و فیزیکش خوب بود ، فرد باهوش  و با استعداد و موفقی به حساب میآمد و هرکس هم که ریاضی و فیزیکش خوب نبود بدون توجه به اینکه حتما این فرد استعداد و علاقه اش چیز دیگری است،فردی خنگ و بی استعداد تلقی میشد.

برچسب های عجیب و غریبی که به افرادی که رشته ای جز ریاضی و فیزیک را انتخاب میکردند و یا قصد رفتن به هنرستان را داشتند موجب شد که خیلی از افراد احساس کم بودن و کافی نبودن پیدا کنند و احساس کنند که شایسته ی موفق شدن نیستند.

در این نظام آموزشی ، اوضاع افرادی که درسشان خوب بود و ریاضی و فیزکی قوی ای داشتند هم آنچنان خوب نبود.چون این افراد هم عزت نفسشان تخریب شد.با مقایسه شدن ها .

بله هرگونه مقایسه کردنی عزت نفس ما را تخریب میکند ،چه مقایسه شدن به بهتر بودن و چه مقایسه به کمتر بودن.

اساسا زمانی که شما میخواهید ارزشمندی خودتان را در مقایسه با شخص یا اشخاصی دیگر بسنجید،در حال از بین بردن و آسیب زدن به عزت نفستان هستید.و علاوه بر این به این افراد اینگونه القا شد که شما باید نتایج خوبی حتما همیشه داشته باشید تا شایسته و لایق مورد توجه قرار گرفتن باشید.

علاوه بر این آنجایی که فرق بین دانش اموز اول و دوم شد 25 صدم درصد نمره و زمانی که دانش آموز اول دچار غرور شد و دانش اموز نفر دوم احساس کمبود و کم ارزشی کرد و وقتی که با خانواده این موضوع را به اشتراک گذاشت و همگی گفتند که تو کم دقتی !! چرا حواست نیست!!چرا بیشتر نخواندی تا بتوانی آن سوال را هم درست پاسخ بدهی و….

چه عزت نفس هایی که تخریب نشد.

 

در مورد دانشگاه و انتخاب رشته هم وضعیت به همین روال بود و هست.یعنی کسی که دوست ندارد پزشک یا مهندس بشود به شدت احساس کمبود میکند و اکثر افراد فقط  و فقط به خاطر اسم رشته ی برق ،رشته ی مهندسی برق را انتخاب میکنند!!!!

در این ویدئو درباره ی خودم هم برایت توضیح داده ام که چگونه از مدرسه احساس ناکافی بودن گرفته ام

راه حل احساس ناکافی بودن هم کار روی عزت نفسمان است و بالا بردن عزت نفسمان موجب میشود که به مرور در مقابل همه ی احساس ناکافی بودن ها ضد گلوله بشویم

این محتوا رایگان نیست!
و
بهای آن،شتراک گذاشتن آنچه از این فایل یادگرفته ای با دیگران،در کامنت ها میباشد
تا افراد بسیاری بتوانند از زاویه ی نگاه تو با مفهوم این فایل آشنا بشوند