وقتی نمیدانی از کجا داری ضربه میخوری

 

شرایطی را فرض کن که تو مورد حمله و هجوم دشمن قرار گرفته ای،زمانی که سلاح آنها برای هجوم آوردن به تو شمشیر و چاقویشان باشد،تو به سلاح آنها آگاه هستی و اگر هم که آسیبی ببینی و زخمی بشوی،میدانی که از کجا این آسیب نصیب تو شده است و میدانی که کدام قسمت از بدنت آسیب دیده است

در نتیجه سریعا برای درمان اقدام میکنی تا بهبود پیدا کنی

حالا شرایطی را فرض کن که دشمن تو از سَم برای حمله به تو استفاده میکند،آنهم سَم ای که نه رنگ دارد و نه بو و حتی زمانی که از آن استفاده میکند و وارد بدن تو میشود،تو متوجه نمیشوی!

آن سم در بدن تو مشغول ایجاد کردن خرابی و بیمار کردن توست اما تو حتی از این موضوع آگاه هم هستی و حتی ممکن است هرگز متوجه نشوی و به یکباره بمیری!!!!

در حالی که به یکباره نبوده است بلکه فرایند اسیب رسیدن و زخمی شدن تو مدتها پیش شروع شده بوده است اما تو از آنها آگاه نبوده ای.

در مورد تخریب عزت نفس هم این مثال صادق است.

عزت نفس همه ی انسان ها در ابتدای امر در بالاترین حد ممکن قرار داشته است و تنظیمات کارخانه ی همه ی ما انسان ها، به صورت داشتن بالاترین حد عزت نفس لحاظ شده بوده است.

اما در طی مسیر زندگی و با تجربه کردن ها وشنیدن ها و دیدن ها، ورودی ها بسیار وارد ذهن ما شده است وبه مرور عزت نفس ما تخریب شده است.

پس باید به ترمیم عزتنفس بپردازیم.

خب ،ترمیم عزت نفس زمانی که میدانی کدام قسمت از عزت نفست آسیب دیده است،کار راحتی است(راحت،نه سریع) . در این حالت تو آگاهی که کدام قسمت از عزت نفست بواسطه ی چه سلاحی آسیب دیده است در نتیجه با توجه به میزان آسیب و با توجه به نوع سلاحی که به تو آسیب زده است فرایند ترمیم و بازسازی را شروع میکنی  با طی شدن زمان مناسب عزت نفس خود را دوباره ترمیم میکنی.

اما اگر ندانیم که کدام بخش از عزت نفسمان تخریب شده است و ندانیم که آن بخش با چه سلاحی تخریب شده است و حتی اگر “اصلا ندانیم که عزت نفسمان تخریب شده است” آنوقت چگونه میتوانیم آن را ترمیم کنیم.

  • وقتی نمیدانیم چه چیزی را باید ترمیم کنیم چگونه میخواهیم آن را ترمیم کنیم؟
  • وقتی حتی نمیدانیم که باید جایی را ترمیم کنیم،مگر قدم برمی داریم برای ترمیم کردن؟

میخواهم با تو درباره ی سلاحی صحبت کنم که بدون بو و بدون رنگ و بدون کوچکترین دردی وارد درون تو میشود و شروع به تخریب عزت نفست میکند.

سلاحی که دقیقا همانند سَم ای بدون رنگ و بو عمل میکند و به صورت نامحسوسی عزت نفس تو را از میان میبرد.

این سَم ای که با تو درباره ی آن صحبت میکنم،رفتارهای تو نسبت به دیگران است.

تخریب عزت نفس ما در بسیاری از موارد از طریق دشمنی با سلاح شمشیر صورت میگیرد به این معنا که ما میدانیم دشمن کیست و میدانیم که چگونه موجب تخریب عزت نفسمان شده است.دشمنی که رو بازی میکند و از پشت خنجر نمیزند.

مثل زمانی که کسی حرفی به ما میزند و ما متوجه رنجیده خاطر شدن خودمان میشویم،یا مثلا زمانی که متوجه میشویم به گونه ای بد و مخرب در حال گفتگو با خودمان هستیم.

اما در بعضی موارد این دشمن مخرب عزت نفس از تخریب سَم وارد عمل میشود به اینصورت که ما رفتاری نسبت به فردی دیگر انجام میدهیم،رفتاری که اصلا گمان نمیکنیم که در حال تخریب عزت نفس خودمان است.

اما اینکه ما به این موضوع آگاه هستیم یا نه تاثیری در خراب شدن یا نشدن عزت نفس ما نمیگذارد و به هرحال آن دشمن کار خودش را انجام میدهد.

پادکست زیر را گوش کن،در این پادکست کامل برای تو توضیح داده ام که چگونه رفتارهای ما نسبت به دیگران موجب تخریب عزت نفس خود ما میشود

 

این محتوا رایگان نیست!
و
بهای آن،شتراک گذاشتن آنچه از این فایل یادگرفته ای با دیگران،در کامنت ها میباشد
تا افراد بسیاری بتوانند از زاویه ی نگاه تو با مفهوم این فایل آشنا بشوند